RISKUTBILDNING DEL 2

– Halkan

Riskutbildning del 2 utförs på Knutstorps trafikövningsplats utanför Kågeröd. Ni är 4 elever och 1 lärare som kör dit tillsammans. Bilen utgår alltid från trafikskolan och det tar ca 45 minuter att köra till Knutstorp. Den totala tidsåtgången är 4,5 timme från det man lämnar trafikskolan tills att man kommer tillbaka till trafikskolan.

 

Under ca. 2 timmar på Knutstorp får du lära dig säkerhet och körning under särskilda förhållanden. Du kommer att inse riskerna och förstå svårigheterna vid körning på halt väglag.

 

Utbildningen resulterar i att du kommer öka din riskmedvetenhet och inse dina egna begränsningar.

 

Bokning av Riskutbildning del 2 görs utav din trafiklärare i slutet av din körkortsutbildning, då du uppnått kriterierna i din körning och teori.